آموزشی

کدام سری ام وی ام برای خرید بهتر است؟ (بررسی لوازم یدکی)

mvm نماد شرکت مدیران خودرو است که مخفف modiran vehicle manufacturing می‌باشد. شرکت مدیران خودرو از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را در منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم شروع کرد و با همکاری شرکت چری به تولید و واردات خودروهای این برند چینی در بازار ایران کرده است. این شرکت بعضی از خودروهای شرکت چری را داخلی سازی کرده و با برند ام وی ام راهی بازار ایران می‌کند که با استقبال خوبی نیز همراه شده است. در این خانواده خودروهای کوچک شهری و خودروهای جادار خانوادگی در کنار هم دیده می‌شوند و همین ویژگی باعث شده این برند در بازار خودرو ایران موفق باشد. با زیاد شدن اقبال عمومی در مورد این خودروها ما تصمیم گرفتیم مدل‌های مختلف خودروهای این برند را به صورت اجمالی معرفی کرده و به بازار لوازم یدکی ام وی ام بپردازیم تا در مورد خرید مدل‌های مختلف خودروهای این برند کمکی به خریداران عزیز کرده باشیم. لازم به ذکر است در این مقاله از بیان ریز جزئیات فنی خودروها چشم پوشی شده به علت اینکه این اطلاعات بسیار در دسترس عزیزان است و به راحتی یافت خواهد شد. در ادامه به معرفی یک به یک محصولات ام وی ام می پردازیم.

ام وی ام ۱۱۰، یک کپی بی‌کیفیت از ماتیز

ام وی ام ۱۱۰ یکی از موفق ترین مدل‌های برند ام وی ام در بازار ایران می‌باشد. خودرویی که یک کپی بسیار معمولی از خودروی ماتیز بود. ماتیز خودرو بسیار کوچکی بود که توسط شرکت دوو تولید می‌شد و در اواخر دهه هفتاد بسیار مورد توجه رانندگان ایرانی بود. اما در اوایل دهه ۸۰ با خروج شرکت دوو از ایران، کمبود یک ماشین با این سبک در بازار ایران حس می‎شد. در همین زمان شرکت مدیران خودرو شروع به واردات و تولید خودروی ام وی ام ۱۱۰ کرد که نام اصلی آن در برند چری QQ3 بود. این خودرو به علت شباهت زیاد خود با ماتیز و ویژگی‌هایی مانند کوچک‌بودن، رانندگی راحت و استفاده شهری خوب توانست مورد استقبال قشر زیادی از جامعه، مخصوصاً بانوان قرارگیرد. این خودرو در دو مدل معمولی و S تولید شد که تیراژ مدل معمولی آن به مراتب از مدل اس بیشتر بود. تولید این محصول بنا به دلایلی چند سالی است که از سوی شرکت مدیران خودرو متوقف شده است. اما قطعات و لوازم یدکی مصرفی مهم این خودرو در بازار موجود است و این خودرو از نظر لوازم یدکی مشکل خاصی ندارد؛ اما بعضی از قطعات خاص در گیربکس و قطعات تزیینی در طراحی داخلی خودرو بعضاً کمیاب است و با زحمتی بیشتر تهیه می‌شود. بین مدل ام وی ام ۱۱۰ و ام وی ام 110S نیز به علت تیراژ بالاتر مدل معمولی، این مدل از وضعیت بهتری در مورد لوازم یدکی خودرو نسبت به مدل S برخوردار است.

ام وی ام ۱۱۰، یک کپی بی‌کیفیت از ماتیز
ام وی ام ۱۱۰، یک کپی بی‌کیفیت از ماتیز

ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک به سبک ۲۰۶

خودرو ام وی ام ۳۱۵ یکی دیگر از محصولات شرکت ام وی ام است که در دو مدل صندوق دار و هاچ بک به بازار ایران عرضه شد. این خودرو در مدل هاچ بک بسیار مورد توجه قرار گرفت و در زمان ورود به بازار ایران رقیب تازه‌ای برای پژو ۲۰۶ به حساب می‌آمد. این خودرو در مقایسه با ۲۰۶ از نظر طراحی داخلی و جادار بودن بهتر از پژو بود و حتی از نظر حجم صندوق نیز بزرگتر از ۲۰۶ به نظر می‌آمد و از طراحی خارجی مدرن تری بهره مند بود. ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک در سه مدل ۳۱۵ قدیمی، ۳۱۵ نیو و ۳۱۵ پلاس در بازار ایران وجود دارد؛ که نسخه پلاس آن دارای گیربکس اتوماتیک می‌باشد. این خودرو به طور کلی دارای رانندگی نرم، گیربکس خوب، طراحی داخلی و خارجی زیبا و راحت است و به طور کلی با‌کیفیت خوب می‌باشد؛ که آن را به یک خودروی موفق در ایران تبدیل کرده است. این خودرو به علت اینکه هنوز روی خط تولید شرکت مدیران خودرو است به هیچ عنوان مشکلی در زمینه قطعات یدکی خودرو ندارد و تمامی قطعات موتور و گیربکس و قطعات مصرفی خودرو به خوبی توسط شرکت مدیران خودرو تامین شده است. البته در نسخه ام وی ام ۳۱۵ صندوق دار که با تیراژ بسیار کمی وارد بازار ایران شد، قطعات قسمت پشتی بدنه خودرو مانند چراغ عقب، سپر، مه شگن عقب و … سخت پیدا شده ولی در زمینه قطعات موتوری به علت شباهت محصولات با این نام، در هیچ کدام از مدل های ۳۱۵ مشکلی وجود ندارد.

ام وی ام 315 یا پژو 206
ام وی ام 315 یا پژو 206

ام وی ام ۵۳۰ یک سدان معمولی در بازار ایران

خودرو ام وی ام ۵۳۰ را می‌توان اولین خودرو دسته سدان شرکت ام وی ام دانست که از سال ۱۳۸۹ وارد ایران شد. این خودرو صندوقدار و جادار به عنوان یک خودرو خانوادگی معمولی شناخته می‌شود که نسبتاً مورد استقبال مردم قرار گرفت. طراحی داخلی خوب و فضای لوکس داخل آن باعث جذب مشتریان می‌شد، اما طراحی ظاهری قدیمی و سر و صدای زیاد کابین از جمله مشکلات این خودرو بود. این محصول شرکت ام وی ام خیلی روی خط تولید دوام نداشت و در سال ۹۵ جای خود را به محصولات جذاب‌تر شرکت ام وی ام داد. با توجه به اینکه موتور این مدل ام وی ام با بعضی از مدل های دیگر مشابه است؛ این خودرو در زمینه قطعات موتوری به هیچ عنوان مشکل و کمبودی ندارد. همچنین شرکت مدیران خودرو قطعات دیگر این مدل را به خوبی تامین کرده و به طور کلی می‌توان بیان نمود که این مدل ام وی ام مشکلی در زمینه قطعات یدکی ندارد و دارندگان این خودرو به طور کلی از داشتن آن رضایت دارند.

ام وی ام ۵۵۰ برادر ام وی ام ۵۳۰

بعد از ام وی ام ۵۳۰، خودرو ام وی ام ۵۵۰ به طور بسیار محدودی در بازار ایران تولید شد. این خودرو بسیار شبیه به مدل ۵۳۰ بود به همین دلیل قطعات موتوری مشابه با ۵۳۰ براحتی برای آن قابل تأمین بودند. اما قطعات خاص این خودرو کمی سخت تر پیدا می‌شوند. مثلاً در مدل گیربکس اتومات این خودرو قطعات گیربکس به شدت نایاب است و برای دارندگان این خودرو دردسرساز می‌شود. این خودرو نیز مانند برادر بزرگتر خودش طراحی داخلی و فضای داخلی خوبی دارد، اما کیفیت ساخت نسبتاً پایین و استهلاک بالای آن باعث شد که این مدل خودرو خیلی در بازار خودرو ما محبوب نباشد.

کمبود قطعات گیربکس ام وی ام 550
کمبود قطعات گیربکس ام وی ام 550

MVM X33 اولین قد بلند برند ام وی ام

در اواخر دهه ۸۰ شمسی بازار ایران کمبود یک خودرو شاسی بلند ارزان قیمت را به خوبی حس می‌کرد. مدیران شرکت مدیران خودرو به خوبی قدر این فرصت را دانستند و در سال ۸۹ مدل قدیمی ام وی ام X33 را روانه بازار ایران کردند. این خودرو با استقبال خوبی مواجه شد؛ که بعد از آن به ترتیب مدل های X33 new، X33s و X33s جدید با طراحی مدرن تر و جذابیت بهتری به بازار آمدند و رفته رفته کیفیت ساخت آنان نیز بهتر شد. تشابه موتوری این خودرو با مدلهای ۵۵۰ و ۵۳۰ باعث می‌شود که این خودروها از نظر قطعات موتوری مشکلی نداشته باشند و البته در مورد این مدل ایکس ۳۳ شرکت ام وی ام، می‌توان ادعا کرد که در هیچ زمینه‌ای مشکل تامین قطعات وجود ندارد و شرکت مدیران خودرو توانسته است به خوبی قطعات این مدل را تامین و توزیع کند. به طور کلی بین تمام خودروسازان چینی در ایران می‌توان گفت بهترین تامین قطعات را شرکت مدیران خودرو در محصولات خود ارائه کرده است.

 

خرید انواع لوازم یدکی ام وی ام

 

MVM X22؛ یک تجربه ناموفق

از بدو ورود خودروهای چینی با برند ام وی ام معمولاً این برند با استقبال خوبی مواجه می‌شد و توانسته بود تا حدودی رضایت مشتریانش را جلب کند. اما پروژه ام وی ام ایکس ۲۲ را می توان ناموفق ترین پروژه شرکت مدیران خودرو دانست. به جرأت می‌توان گفت بدترین مدل از خودروهای ام وی ام مدل MVM X22 است. اکثر دارندگان این مدل از ام وی ام بسیار ناراضی بوده و بعد از حدود یک سال مجبور به تعویض خودرو شده‌اند. کیفیت پایین و ایجاد مشکلات فنی اساسی از جمله مشکلات گیربکس در کارکردهای پایین و کمبود قطعات اساسی و حتی مصرفی این خودرو باعث شده تا ام وی ام ایکس ۲۲ را یکی از ناموفق ترین تجربه‌های شرکت ام وی ام بدانیم. به عنوان یک نصیحت دوستانه، ما به هیچ عنوان خودرو ام وی ام X22 را هم از نظر کیفیت ساخت و هم از نظر بازار قطعات یدکی به هیچکس پیشنهاد نمی‌کنیم.

ام وی ام X22، یک تجربه ناموفق
ام وی ام X22، یک تجربه ناموفق

این مدل‌ها را از برند ام وی ام نخرید!

به طور کلی بیان شد که بیشتر خودروهای با برند ام‌ وی ام توانسته‌اند مورد اقبال عمومی قرار گیرند و از نظر تامین قطعات مشکلات خاصی ندارد. به جرات می‌توان گفت که شرکت مدیران خودرو در مقایسه با سایر خودروسازان چینی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند، در زمینه تامین قطعات یدکی خودرو به مراتب بهتر عمل کرده و عموما مشکلی در تامین قطعات این خودروها وجود ندارد. اما در این بین مالکان مدل‌های ام وی ام 110s، ام وی ام ۵۵۰ و ام وی ام X22 با مشکلات بیشتری دست به گریبانند. پس ما به علت کمبود قطعات این مدل خودروها، آن‌ها را برای خرید پیشنهاد نمی‌کنیم. به هرحال هر خودرویی در هر سنی نیاز به قطعات یدکی پیدا خواهد کرد و وجود یک بازار لوازم یدکی قوی، مطمئن و باکیفیت می‌تواند استفاده بهتر و طولانی مدت تری از خودرو را برای ما تضمین کند. پس توصیه می‌شود که مدل‌هایی که لوازم یدکی مناسبی ندارند و پیدا کردن لوازم آنها بسیار سخت است نخرید. اما برای خرید مدل های دیگر شما باید به سلیقه خود رجوع کرده و معیارهای خرید خودرو خودتان را تعیین کرده و خودروی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

در انتها اگر شما تجربه استفاده از خودروهای ام وی ام را داشته اید، لطفا نظر خود را با ما و سایرین از طریق بخش نظرات در میان بگذارید تا از این طریق گامی موثر در افزایش آگاهی علاقمندان به خودروهای چینی برداریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا