آموزشی

راهنمای خرید انواع لنت ترمز ماشین‌های چینی

بدون شک یکی از مهم ترین سیستم‌های خودرو ما، سیستم ترمز آن است و طبیعتاً ما توجه ویژه‌ای به این سیستم داریم. سیستم ترمز اغلب به دو صورت دیسکی و کاسه‌ای می‌باشد اما فرقی نمی‌کند که سیستم ترمز از چه نوع خاصی باشد؛ در هر دو نوع این سیستم‌ها یکی از مهمترین اجزاء، لنت ترمز است. لنت ترمز عاملی است که اصطکاک لازم برای ترمز گیری را ایجاد می کند و به عنوان یک قطعه مصرفی شناخته می‌شود. پس ما باید همیشه به هنگام تعویض لنت اطلاعات جامع و کاملی از نوع لنت و برندهای مختلف لنت ترمز داشته باشیم تا بتوانیم لنتی با کیفیت و طول عمر بالا تهیه کنیم. چرا که ترمزگیری خودرو ما مرهون داشتن یک لنت خوب و با کیفیت است. حال برای اینکه بیشتر با لنت ترمز آشنا شویم به معرفی انواع مختلف آن می‌پردازیم و در ادامه به معرفی برندهای معتبر لنت ترمز و پیشنهاد لنت‌های خوب برای خودروهای چینی مختلف خواهیم پرداخت.

لنت ترمز خودروهای چینی
لنت ترمز خودروهای چینی

 

انواع لنت ترمز به همراه معایب و مزایای آن

لنت‌های ترمز از مواد مختلفی تشکیل شده‌اند و با اصطکاک‌های مختلفی وجود دارند که به طور کلی می‌توان آنها را به چهار دسته تقسیم کرد.

لنت ترمز دارای آزبست: آزبست یک ماده شیمیایی سرطان زاست که بسیار خطرناک است. در گذشته از این ماده در انواع لنت ترمزها استفاده می‌شد. این ماده از نظر ایجاد اصطکاک و ترمزگیری ماده بسیار خوبی محسوب می‌شود. اما معضلات زیست محیطی آن و خطرناک بودنش ما را مجاب به عدم استفاده از آن کرده است و به همین دلیل به شدت باید از خرید لنت‌های آزبست دار پرهیز شود.

لنت ترمز ارگانیک: در مقابل لنت‌های ترمز آزبست‌دار نوعی لنت ترمز وجود دارد که کاملاً با ساختار طبیعت سازگار است و به عنوان لنت ترمز ارگانیک شناخته می‌شود. این لنت ترمز اما عمر بسیار کوتاهی دارد و زود به زود تمام می‌شود و خیلی مورد پسند مصرف‌کنندگان نیست.

انواع لنت ترمز
انواع لنت ترمز

 

لنت ترمز نیمه فلزی: اغلب لنت ترمزهای معمولی از این نوع لنت می‌باشند. لنت ترمز نیمه فلزی از رشته‌های مس، فولاد و کربن ساخته شده است و وجود فلز درون آن به ایجاد اصطکاک بهتر و ترمز گیری قوی‌تر کمک می‌کند و عمر نسبتاً خوبی نیز دارد. البته از معایب این نوع لنت می‌توان به داغ شدن آن اشاره کرد و همچنین آسیب رساندن به دیسک ترمز نیز از معایب استفاده زیاد و مداوم از این لنت می‌باشد.

لنت ترمز سرامیکی: شاید بتوان پیشرفته ترین نوع ساخت لنت ترمز را برای لنت ترمز سرامیکی دانست. این لنت ترمز از الیاف سرامیک و چسب نگهدارنده ساخته شده است و به نوعی بهترین نوع لنت می‌باشد. داغ شدن لنت‌های معمولی باعث ضعیف شدن عمل ترمزگیری می‌شود اما این لنت با داشتن انتقال حرارت مناسب به سرعت خنک شده و می‌تواند پی‌درپی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین به علت جنس سرامیکی آن از عمر بالایی نیز برخوردار است و حتی برای خودروهای مسابقه‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل تمام این مزایا باید به عنوان بزرگترین عیب این نوع لنت قیمت زیاد آن را بیان کنیم  به نوعی برای بعضی مصرف‌کنندگان معمولی استفاده از این لنت مقرون به صرفه نیست.

بهترین برندهای ایرانی لنت ترمز

برای معرفی برندهای معتبر ابتدا از کشور خودمان شروع می‌کنیم که برندهای بسیار معتبر و با کیفیتی را داریم.

لنت ترمز پارس: شرکت لنت ترمز پارس را می‌توان یکی از بهترین و معتبرترین برندهای تولید لنت ترمز در خاورمیانه دانست. این شرکت با تولید لنت ترمزهای خودروهای سبک و سنگین، قطار و موتور سیکلت با کیفیت عالی توانسته است با اجناس خارجی رقابت کرده و حتی نوع صادراتی لنت ترمز را تولید کرده و به کشورهای مختلف صادر کند. می‌توان این برند را به عنوان بهترین لنت ترمز ایرانی دانست.

بهترین برندهای لنت ترمز ایرانی
بهترین برندهای لنت ترمز ایرانی

 

لنت ترمز تکستار: لنت ترمز تکستار نیز یکی از لنت ترمزهای خوب ایرانی است که تحت لیسانس شرکت تکستار فرانسه می‌باشد. این شرکت سال‌ها توانسته به عنوان تامین کننده قطعات سایپا و ایران خودرو فعالیت کند و لنت های شرکتی این دو خودروسازی را تولید می‌کند و به عنوان یک برند خوب و شرکتی شناخته شده است.

لنت‌ترمز برنتا: شرکت برنتا (brenta) یکی از تولیدکنندگان داخلی لنت ترمز است که لنت‌های مختلفی را با کیفیت بالا تولید کرده و به عنوان اطمینان بیشتر برای مشتریان، طرح ضمانت بازگشت را برای لنت‌های خود قرار داده است.

همچنین لنت‌های مختلف دیگری نیز مانند جهان لنت , afortis , eurobrake , Emco وجود دارند که در کشور ایران تولید شده و به عنوان لنت‌های معتبر و خوبی شناخته می‌شوند که می‌توان به آنها نیز اعتماد کرد.

بهترین برندهای لنت ترمز چینی

در کنار همه کالاهای مختلف چینی که به بازار ایران آمدند، لنت ترمزهای چینی نیز با برندهای مختلفی در بازار ایران حضور دارند که در ادامه چند تا از بهترین‌های آنان را معرفی می‌کنیم.

لنت ترمز MHCO : برند MHCO را می توان یک برند جهانی معتبر دانست که در کشور چین فعالیت می‌کند. این برند لوازم یدکی خودروهای مختلفی را در سطح جهان تولید کرده و به کشورهای مختلف صادر می کند. یکی از این لوازم که در کشور ما برای خودروهای چینی مشاهده می‌شود، لنت ترمز ام اچ کو است که بسیار معتبر و با کیفیت بوده و می‌توان به خوبی به آن اطمینان کرد.

لنت ترمز لئون(leon): لنت ترمز لئون نیز یکی از لنت‌های ساخت کشور چین است که بسیار معتبر بوده و لنت‌های آن کاملاً فاقد آزبست می‌باشد. این برند لنت ترمز نیز بین برندهای چینی از اعتبار خاصی برخوردار است و می‌توان به آن اطمینان نمود.

از دیگر برندهای چینی در این زمینه می‌توان به Queen, KLH, BHP, Strong Max-Q, Bandix, اشاره کرد.

 

لوازم یدکی خودروهای چینی

 

سایر برندهای معتبر دنیا

به جز لنت‌های تولید کشور خودمان ایران و کشور چین لنت‌های معتبر دیگری نیز از کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی وارد بازار ایران شدند که به چندتایی از آنها اشاره می‌کنیم.

لنت ترمز الیگ(elig): یکی از معتبرترین برند لنت ترمز تولید ژاپن را می‌توان برند الیگ دانست. این برند با تولید انواع لنت ترمز سرامیکی یکی از بهترین برندهای لنت ترمز موجود در کشور است. این برند لنت ترمزهای سرامیکی انواع خودروها را تولید کرده و بهترین کیفیت را ارائه می‌دهد. لنت ترمز های سرامیکی این برند در هر شرایط آب و هوایی می‌توانند بخوبی عمل ترمز گیری را انجام دهند.

لنت ترمز الیگ ژاپن
لنت ترمز الیگ ژاپن

 

لنت ترمز Hi-Q : لنت های‌کیو کره نیز یکی از بهترین لنت های وارداتی کشور است.  برند Hi-Q تولید کره می‌باشد و از کیفیت خوبی برخوردار است و می‌تواند خاصیت ترمز گیری خودرو را در آب و هواهای مختلف حفظ کند. این لنت از زیرمجموعه‌های شرکت سانگشین (Sangsin) است که در کشورهای مختلف از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی نمایندگی‌های معتبر دارد.

لنت ترمز والئو (valeo): شرکت والئو اسپانیا یکی از شناخته ترین برند‌های لوازم یدکی در کشور ما می‌باشد. همچنین لنت ترمز والئو یکی از بهترین لنت ترمزهای موجود است و جزء برندهای اروپایی فعال در صنعت لوازم یدکی ایران می‌باشد.

از دیگر برندهای معتبر نیز می‌توان به برند ماندو (mando) کره، گلد کره (gold) ، مکاسا (mecasa) تایلند، فرانکو ترکیه (franco) و بشر ترکیه (beser) اشاره کرد.

برندهای معتبر لنت ترمز
برندهای معتبر لنت ترمز

 

حالا که به خوبی با برندهای معتبر لنت ترمز آشنا شدید و انواع لنت ترمز را می‌شناسید، ما برای خودروهای مختلف چینی برندها و نوع‌های معتبری را به عنوان پیشنهاد به شما عزیزان ارائه می‌کنیم.

بهترین برندهای لنت ترمز برای خودروی اچ سی کراس H30 cross

خودرو اچ سی کراس به علت اینکه لنت‌های جلو مشابه با رانا و لنت‌های عقب مشابه با پژو 206 تیپ 5 دارد؛ از تنوع لنت خوبی برخوردار است. اما در بین تمام برندها همیشه اولین پیشنهاد، لنت سرامیکی برند الیگ می‌باشد. این لنت بسیار با کیفیت بوده و انتقال حرارت بالایی دارد و در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی کار می‌کند، اما قیمت آن اندکی بالاست. در رتبه بعدی لنت ترمز برند والئو اسپانیا قرار دارد که با کیفیت عالی می‌تواند ترمزگیری خوبی را به شما بدهد و بعد از آن نیز برند های کیو کره لنت‌های بی نظیری دارد. فقط یکی از مشکلات این برند وجود لنت‌های تقلبی با این نام است که باید توجه داشته باشید این برند را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. لنت ترمز شرکتی ایران خودرو نیز با برند تکستار، لنت ترمز ایرانی درجه یکی است که تحت لیسانس فرانسه تولید می‌شود و از کیفیت خوبی برخوردار است. از جمله لنت‌های معمولی ولی با کیفیت قابل قبول برای این خودرو نیز می‌توان به برند lon-x  کره نیز اشاره کرد.

 

بهترین برند های لنت ترمز برای خودرو هایما

به طور کلی محصولات هایما از تنوع لنت زیادی برخوردار نیستند و در حال حاضر یکی از بهترین لنت‌های موجود برای این خودروها همان لنت شرکتی عرضه شده توسط شرکت ایران خودرو با نماد هایما می‌باشد که محصولی با کیفیت و مناسب است. همچنین لنت الیگ نیز برای خودرو هایما S7 موجود است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. جدیداً یک لنت ترمز چینی با برند K.L.H محصولاتش را برای خودروهای هایما وارد کرده است که هنوز امتحان خود را پس نداده اما از نظر کارشناسان، لنت خوبی به نظر می‌رسد.

 

بهترین برندهای لنت ترمز برای خودرو MVM110

ام وی ام ۱۱۰ با توجه به قدمتی که در بازار ایران دارد از لنت ترمزهای متنوعی نیز بهره می‌برد. که شاید رتبه‌بندی بین آنها کار آسانی نباشد. اما برای اولین پیشنهاد ما لنت ماندو کره را پیشنهاد می‌کنیم که یک برند معتبر کره‌ای است و لنت‌های بسیار با کیفیتی تولید می‌کند. همچنین برند MHCO  چین نیز یکی از بهترین تولید کنندگان در این زمینه است. در پیشنهاد بعدی می‌توان به لنت پارس صادراتی اشاره کرد. این لنت ایرانی از کیفیت بسیار عالی برخوردار است و در مواقعی حتی بهتر از برندهای خارجی عمل می‌کند. از دیگر برندهای ایرانی نیز می‌توان به لنت برنتا با ضمانت بازگشت کالا اشاره کرد. همچنین برندهای یورو برک ایران در کنار لئون چین و میجی تایوان از برندهای بسیارخوب موجود برای این خودرو است.

 

بهترین برندهای لنت ترمز برای خودروهای ام وی ام ۳۱۵، ام وی ام X33، ام وی ام ۵۳۰، ام وی ام ۵۵۰ و لیفان ایکس ۶۰

برای لنت عقب خودرو ام وی ام ۳۱۵ می‌توان برند MHCO  چین را به عنوان بهترین لنت دانست. همچنین لنت مکاسای تایلند که تحت لیسانس ژاپن تولید می‌شود، یک لنت مرغوب است و در کنار آن ها برندهای بندیکس (Bandix)، سرمانتکس CERMANTEX  به عنوان لنت های خوب شناخته می‌شوند. جالب است که  لنت جلوی تمام مدل‌های MVM315, MVM530, MVM550, MVM X33, LIFAN X60  مشابه است. برای این خودروها اولین برند موجود با کیفیت عالی همان برند  MHCO است که از جمله معتبرترین برند چینی می‌باشد و بعد از آن لنت ترمز برنتای (Brenta) ایرانی با ضمانت بازگشت کالا لنت بسیار قابل اعتمادي است و در ادامه برند لئون چین هم یک برند معتبر برای این خودروها می‌باشد. در کنار این برندها برند بندیکس و استرانگ چین هم حضور دارند که کیفیت آنها نسبت به برندهای عالی چینی پایین‌تر است اما به طور کلی می‌توان از این لنت‌ها نیز استفاده کرد و آنها را جزء لنت‌های متوسط و خوب دانست.

در بین این مدل از خودروها برای لنت عقب خودرو ام وی ام ایکس ۳۳ ما به عنوان پیشنهاد لنت ایرانی جهان لنت را پیشنهاد می‌کنیم که یک لنت بسیار با کیفیت داخلی می‌باشد. همچنین لنت استرانگ (strong) چین نیز لنت خوبی برای این خودرو است و لنت بشر (Beser) ترکیه نیز یک لنت با کیفیت خوب برای لنت عقب ايكس 33 می‌باشد.

 

بهترین برند های لنت ترمز خودرو لیفان ۶۲۰ و لیفان ۵۲۰

خوشبختانه برای خودروی لیفان ۶۲۰ بیشتر لنت‌های موجود در بازار لنت‌های خوب و عالی هستند. برای لنت جلو اين خودرو برند MHCO  چین، پارس صادراتی و لئون چین موجود است که همه آنها از لنت‌های معتبر و به نام بازار هستند. برای لنت عقب نیز برند میکاسای تحت لیسانس ژاپن از لنت‌های بسیار با کیفیت است و اغلب برندهای چینی نیز لنت عقب لیفان ۶۲۰ را تولید می‌کنند که می‌توان از آنها استفاده کرد.

برای لنت جلو لیفان ۵۲۰ نیز یکی از بهترین لنت‌های موجود لنت جلو شرکت فرانکو ترکیه است كه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در کنار این برند لنت MHCO نیز حضور دارد که یک لنت درجه یک است و برند سرمانتکس نیز از برندهای خوب چینی می‌باشد که می‌توان از آن استفاده نمود. برای لنت عقب لیفان ۵۲۰ نیز برند MAX-Q چین یک برند خوب و قابل اعتماد می‌باشد.

 

بهترین برند های لنت ترمز خودروهای جک

برای لنت جلو جک جی۵ برندهای معتبر و درجه یکی مثل MHCO  چین و دیمه که همان لنت برنتا است با ضمانت بازگشت، وجود دارند و در کنار این برندها برند استرانگ چین نیز یک برند قابل قبول در این حوزه است برای لنت عقب جک J5 نیز برند مکاسا یک برند معتبر درجه یک است و در کنار آن برند سرمانتکس موجود می‌باشد.

برای خودرو جک S5 باید به این نکته اشاره کرد که لنت جلوی این خودرو در مدل های دنده‌ای و اتومات مشابه است و هیچ فرقی ندارند. اما لنت عقب مدل اتومات و دنده‌ای فرق می‌کند. برای لنت جلوی مدل اتومات و مدل دنده ای برندهای Hi-Q کره و Queen چین موجود است که هر دو از برندهای درجه یک بازار می‌باشند. البته سری‌های جدید برند کوین کمی افت کیفیت داشته اما برند Hi-Q کره از همه نظر یک برند عالی و معتبر است.

برای لنت عقب مدل اتومات برند MHCO را پیشنهاد می‌کنیم و برای مدل دنده‌ای برند BHP و سرمانتکس چین برندهای قابل اعتماد می‌باشند.

 

رتبه بندی نهایی لنت‌ها

با توجه به نکاتی که خدمت شما ارائه شد، بهترین لنت‌ها برای انواع خودروهای چینی ارائه گردید. اما به طور کلی بدون نگاه به خودرو اگر بخواهیم این لنت‌ها را دسته‌بندی کنیم. برند الیک قطعاً در جایگاه اول قرار خواهد گرفت و بعد از آن برندهایی مثل فرانکو، والئو، Hi-Q، MHCO، GOLD از برندهای خارجی و پارس، جهان لنت، تکستار، AFORTIS و EMCO ایرانی را می‌توان در رتبه‌های بعدی قرار داد و بقیه لنت های موجود در مقاله را لنت‌های متوسط و خوب قابل قبول دانست. در آخر نیز با توجه به اینکه انواع برند در لنت ترمز بسیار زیاد است اگر شما نیز تجربه‌ای در مورد لنت خاصی دارید لطفاً با ما در میان بگذارید تا ما و سایرین نیز از تجربیات شما استفاده کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا